Cine este, de fapt, Ema Schweninger. Jurnalista este noul consilier al ministrului sănătății, Alexandru Rafila

Mutare neașteptată la nivel înalt! Multă lume se întreabă acum cine este Ema Schweninger, noul consilier al lui Alexandru Rafila. Colaboratoarea ministrului sănătății are în spate aproape 10 ani de presă.

Această numire i-a surprins pe mulți deoarece Rafila face parte din PSD, același partid în care era și Gabriela Firea, atunci când a avut loc un scandal pornit de la insistența cu care jurnalista Ema Schweninger îi punea întrebări incomode.

La acel moment, deranjată de atitudinea Emei, Firea a susținut că este hărțuită. În loc să își apere angajata din TVR, Doina Gradea a jignit-o pe aceasta, numind-o „cap de porc”, conform Tolo.ro.

Cine este, de fapt, Ema Schweninger?

Ema este o jurnalistă de televiziune, în vârstă de 34 de ani. S-a ocupat de-a lungul ultimilor aproape 10 ani de domeniul sănătății, pentru patru posturi TV din România. Ocupă noua funcție începând din luna decembrie a anului trecut.

S-a născut în data de 4 august anul 1987. A absolvit studiile Facultății de Filosofie la UNIBUC, în anul 2009. A debutat la TVR, în anul 1998, atunci când a prezentat știrile pentru copii. Ulterior, Ema Schweninger a lucrat pentru Realitatea TV, Prima TV, a revenit la TVR, pentru ca în 2019 să plece la Observator – Antena 1, conform Libertatea.

Jurnalista este noul consilier al ministrului sănătății, Alexandru Rafila

Ema a făcut anunțul momentului pe contul ei de Facebook, acolo unde a împărtășit și o parte din experiențele ei din ultimii ani, ca reporter. Contactată de Libertatea, a explicat că postul ei din cadrul ministerului sănătății este cel de consilier pe comunicare.

„Luna asta s-ar fi împlinit zece ani de când spun povești pe care le aflu. Au fost aproape zece ani pe care nu-i măsor în zile. Ci în mii de oameni pe care i-am întâlnit și care și-au deschis sufletele în fața mea și au acceptat să împărtășesc frânturi din viețile lor cu milioane de telespectatori. În interviuri luate medicilor care au luptat pentru pacienții lor și au avut curajul să spună adevărul. În telefoane în care mi s-au spus informații prețioase.

În subiecte care s-au transformat apoi în știri preluate de restul presei. În întrebări incomode adresate. Sau simple. Dar care au dat Știrea! În echipele din redacție și de pe teren. Și în lacrimi de durere pentru bolnavii care au fost nevoiți să treacă prin situații greu de imaginat. Și care uneori au produs schimbarea. Doamne, ce ani minunați! Câți copii am avut privilegiul să țin în brațe deși nu erau ai mei.

De fiecare dată când deschideam ușa unui salon și vedeam micuții venind spre mine simțeam că ce fac eu nu e doar o profesie. Am fost martor la adevărate miracole și am văzut cum efectiv Dumnezeu lucrează prin mâinile medicilor astfel încât viața să continue când nu mai e nicio speranță. Un privilegiu!

Asta a însemnat pentru mine să fiu reporter care se ocupă de Sănătate! De două săptămâni sunt consiliera Ministrului Sănătății. Și sunt sigură că și de data asta voi da ce e mai bun din mine!”, este mesajul postat de Ema Schweninger, pe contul ei de Facebook.

Citește și:

Irina Tănase, lovitură de teatru! Ce a decis fosta iubită a lui Liviu Dragnea, după ce a fost părăsită

Se dau bani pentru români! Cine primește 715 lei în plus, de la stat

Cod rutier 2022. Atenție, șoferi! Amenzi între 1.305 lei și 2.900 de lei pentru această greșeală banală

Share: